Jdi na obsah Jdi na menu
 


HCM

1. 2. 2010

HCM

HCM je zkratka pro hypertrofickou kardiomyopatii. Při tomto onemocnění dochází ke ztluštění stěny levé srdeční komory i přepážky. HCM je ve většině případů dědičné, ale není to pravidlem. (Pokud bychom pátrali dále v rodokmenech, většinou vždy najdeme nějaké jedince, kteří měli, či umřeli na nějakou srdeční vadu.) Postiženým jedincům se postupem času začínají zavodňovat plíce a následně i dutina břišní, následkem nedostatečné cirkulace krve a nedostatečnému okysličování krevního oběhu.

U některých koček s HCM nemusíme pozorovat žádné viditelné potíže. Mezi příznaky řadíme např. kašel, dušnost, únavu, šelesty apod. V těchto případech je nemoc ještě relativně léčitelná, nelze však již  trvale vyléčit! Mohou nastat i situace, kdy se tvoří krevní sraženiny, které vedou buď k okamžité smrti, či zapříčiní ochrnutí zadních končetin. V tomto případě je již bohužel stav neléčitelný (pouze udržovací) a jedinec postižený touto událostí nemá příznivou prognózu pro svůj další život. (Uvádí se rozmezí 1 - 3 měsíce pro přežití). Při včasné diagnóze, následné vhodné léčbě a sonografickému sledování pod dohledem kardiologa se mohou postižení jedinci dožít bez větších potíží vyššího věku!

Vyšetření HCM se provádí echokardiografem (ultrazvukem s Dopplerem). Toto vyšetření nemůže provádět každý veterinární lékař! Je zapotřebí specialisty - kardiologa, který spolehlivě "odečte" potřebné hodnoty.  Rozlišujeme 3 stádia této nemoci: MILD - slabý, mírný, MODERATE - středně těžký , SEVERE - těžký. Z tohoto vyšetření si odnesete také mezinárodně uznávaný certifikát v anglickém jazyce. Cena tohoto vyšetření se pohybuje v rozmezí 1 000 - 3.500 Kč. Pokud je kočka v době vyšetření bez nálezu, tzn. není HCM pozitivní, neznamená to, že je tento stav trvalý. Udává pouze aktuální stav v době vyšetření a je potřeba dle pokynů kardiologa vyšetření do určitého věku po určeném čase opakovat! Výsledek může být i neprůkazný (EQU.). Pokud je jedinec několikrát po sobě vyšetřen s výsledkem "nejasný", měl by být vykastrován a vyřazen z chovu. V pozitivním případě by měl být postup naprosto stejný. Kardiologické odborníky na uvedené vyšetření naleznete zde.

Existuje i možnost genetického vyšetření HCM. Vzhledem k nedostatečnému genetickému probádání této problematiky zvláště u britek, považuji výsledky tohoto vyšetření za nedostatečné. Odborné informace k této metodě jsou uvedeny zde.