Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zkušenosti s HCM

19. 1. 2010

 MY a HCM

 
V době, kdy jsme si pořídili naši první kočičku se o HCM mezi chovateli britek v ČR mnoho nevědělo. Po přečtení článečku, jaké   jsou výhody koťátka bez, či s PP, bylo rozhodnuto pro koťátko s rodokmenem a jeden večer jsme se rozjeli pro naše v té chvíli ještě budoucí koťátko. Rozhodli jsme se pro britského kocourka.
 
Volbu, jakou cestou se s kocourkem vydáme nechala paní Mulková plně v našich rukou. Výstavy nám nic neříkaly a kocourka jsme si pořizovali proto, aby nám doma dělal společníka, z tohoto důvodu další volba nebyla nijak těžká. V 11 měsících Čenich dospěl a podstoupil kastraci. Čas běžel a Čen musel na operaci zubů. Během "předoperačního vyšetření" se paní doktorka začala tvářit nějak zadumaně, načež následovala slova, že u Čena slyší šelest na srdíčku. Ani jedné z nás se to nelíbilo. Čekala ho narkóza, která hlavně u kardiaků nemusí dopadnout dobře. Onemocnění bylo nové, jelikož v době kastrace na srdíčku nic slyšet nebylo. Vše nakonec dobře dopadlo a kocourek má za sebou již druhý "zubní zásah" pod narkózou, který ve zdraví ustál.
 
Během této doby jsem oslovila paní Zdenku Paulíkovou, která mne postupem času odkázala na příběh o HCM Dáši Večeřové. Zůstala jsem s nimi v kontaktu a ony trpělivě odpovídaly na veškeré mé otázky.
Moje prvotní úvahy probíhaly v duchu: "Přece nebudu jezdit ke zvířecímu kardiologovi s kocourem na mazlíka!" I přes tento postoj v mé hlavě neustále vrtala myšlenka, že přece na vyšetření nemám co ztratit. To, že by se HCM mohlo týkat i nás nepřicházelo vůbec v úvahu! Říkala jsem si - když to není HCM, alespoň budu vědět, na čem jsme. Zbývalo pouze rozhodnutí, zdali pojedeme s paní Mulkovou do Polska k Dr. Niziolkovi, či do Malešovic za Dr. Scheerem.
 
V únoru 2009 během sonografického vyšetření Dr. Scheer diagnostikoval Čenovi onemocnění HCM ve stádiu MILD. Nějakou dobu mi trvalo, než jsem se sžila s touto variantou. Bylo to o to těžší, jelikož moje předchozí přesvědčení bylo, že HCM se nás týkat nemůže, jak jsem již zmínila výše, leč mohlo =(.
 
Během vánočního období 09 jsme absolvovali kontrolní sono, kdy Dr. Scheer vyslovil i hypotézu, že Čenovo srdíčko se ještě snad nějaké roky obejde úplně bez léčby! Jeho stav se prozatím nezhoršuje. Z čehož mám pochopitelně radost a dnes si již dovolím polemizování o tom, že se i navzdory této diagnóze dožije spokojeného kočičího důchodu =).
 
Celé roky mám oporu i v paní Monice, která se o Čena po celou dobu zajímá. Nabízí nejen dobré rady, ale i pomoc, je-li potřeba. Je jeden z mála Chovatelů, kterému opravdu záleží na jeho odchovech.

Proto mohu s klidným svědomím napsat, že Čenova maminka má za sebou již několik vyšetření na HCM s NEGATIVNÍM výsledkem a veškeré chovné kočičky v této CHS jsou pravidelně testovány! U jeho otce tyto informace napsat nemohu =(. Dle mých informací vyšetřen na HCM dodnes nebyl.

Certifikáty k nahlédnutí zde: 

Pokud jste ještě nečetli, jakou "daň" již zaplatily kočičky chovatelek, které se s touto nemocí musely vypořádat, pokračujte prosím na bannerech níže. 

Obrazek

Obrazek

 Obrazek